1. Уважаемый гость! Если во время регистрации на сайте возникли проблемы, сообщите о них, пожалуйста, сюда: mihail@vilejski-uezd.by Вам обязательно помогут!

Эміграцыя ў Амерыку

Тема в разделе "Ольковичи, Крайск, Юнцевичи, Стайки и окрестности", создана пользователем Ingwar841, 8 июл 2024.

  1. Tatiana Shinkevich

    Tatiana Shinkevich Мегапользователь

    Регистрация:
    17 июн 2024
    Сообщения:
    112
    Симпатии:
    253
    Ищу:
    Шинкевич, Бахар, Вяжевич, Савчик, Кузмич, Максимович, Матусевич, Макар, Ковзанович, Цыбульские
    Да, Иван и Евдокия были двоюродными. Но приехала она к троюродному брату Антону Кузмичу, его родная сестра Мария вышла замуж за Александра Лашука. Все они жили и умерли в Клэрмонте. Сын Ивана, Николай выучился с университете и был Заведующим в Литейном заводе где многие работали.
    Мне кажется что пожертвования жителей Спринфилда было перемешанно с Клэрномном,т.к. там вписанны Петр Шинкевич и Иосиф Анкуда.
    Так же в приходы в Огайо били православными, но один румынский, а другой болгарский.
     
    #221 Tatiana Shinkevich, 18 авг 2024
    Последнее редактирование: 18 авг 2024
    sergpetr нравится это.
  2. Ingwar841

    Ingwar841 Мегапользователь
    Активный пользователь

    Регистрация:
    9 июн 2015
    Сообщения:
    1.223
    Симпатии:
    2.578
    Нейкі Васіль Кузміч у 1913 годзе жыў у г. Батлер, штата Пенсільванія
    upload_2024-8-18_23-19-40.png
    Да яго прыязджаў "сябра" Сідар Шостак, нібы з Дзераўно. Праўда для Дзераўно прозвішча не мясцовае, Шостакі недзе з Рагозіна павіны быць
     
  3. Ingwar841

    Ingwar841 Мегапользователь
    Активный пользователь

    Регистрация:
    9 июн 2015
    Сообщения:
    1.223
    Симпатии:
    2.578
    А нейкі жа Петр Шынкевіч, сын Марыі з Крайска, прыязджаў у 1909 у Клермонт да Бахара. Можа Ён у спісах?

    Есць яшчэ Іосіф Сцяпанавіч Анкуда з в. Ціхонавічы, у яго ўвогуле стаіць Спрынгфілд штата масачусец, але я думаю гэта ўсёж штат Вермонт, бо Іван Гілевіч, да каго ен прыязджаў, гэта хутчэй за ўсё Ян Гілеўскі з в. Кабылле, які сапраўды жыў ў Спрынгфілдзе штата Вермонт

    Можа Іосіф Анкуда ў той час не жыў у Спрынгфілдзе? ці там нейкі іншы? Бо у Клермонце жылі ж нейкія Анкуды. Можа па кнігам Клермонта паглядзець увогуле, ці згадваюцца там Шынкевіч Петр і Іосіф Анкуда
     
  4. sergpetr

    sergpetr Мегапользователь

    Регистрация:
    27 ноя 2017
    Сообщения:
    125
    Симпатии:
    153
    Ищу:
    Петрашко
    География поисков:
    Крайск
    Хотел узнать откуда приехал Петр Кужел муж Устины Игнатьевны Макар 1893 г.р. Кто его родители.
     
  5. Ingwar841

    Ingwar841 Мегапользователь
    Активный пользователь

    Регистрация:
    9 июн 2015
    Сообщения:
    1.223
    Симпатии:
    2.578
    Дарэчы, наконт шляхоў міграцыі і рэальнасці згаданых асоб у расказе. Калі прыняць што сястра Сільвестра Лазарава -- Еўфрасіня Лазарава жыла ў Кевані штата Іллінойс, выходзіць што першапачаткова яна з мужам прыехала ў Freeland, штата Пенсільванія, а ўжо пасял пераехала ў Кевані. Знайшоў яе шлюб у МК Крайскай царквы за 1911 год і міграцыйны ліст за 1913 год.

    Яе муж Ігнацы Давыдовіч з в. Забалаце (шлюб 06.02.1911), сярод сведкаў згадваецца і сам Сільвестр і яна сапраўды старэйшая за яго
    upload_2024-8-19_20-21-43.png

    А вось іх міграцыйны карабельныя маніфесты -- Еуфрасіні і яе мужа Ігнацыя Давідовіча. Яны ў спісе ідуць пад нумарамі 8 і 9, урывак ніжэй (самі маніфесты па спасылкам)
    upload_2024-8-19_20-30-10.png
     
    #225 Ingwar841, 19 авг 2024
    Последнее редактирование: 19 авг 2024
    DavAlex, Tatiana Shinkevich и sergpetr нравится это.
  6. Tatiana Shinkevich

    Tatiana Shinkevich Мегапользователь

    Регистрация:
    17 июн 2024
    Сообщения:
    112
    Симпатии:
    253
    Ищу:
    Шинкевич, Бахар, Вяжевич, Савчик, Кузмич, Максимович, Матусевич, Макар, Ковзанович, Цыбульские
    Петр Шинкевич жил и умер в Спринфилде, у него была ферма там. Я переписывалась с его внучкой. Он был сыном Ивана Шинкевича и Марии Бахар, но к каким Шинкевичам он относился я не могу понять. У него было три дочери Татьяна, Нина и Анна. Жена его Стефанида Клименок. Он тесно дружил с Алексеем Шинкевичем.
    upload_2024-8-19_14-20-3.jpeg
    это фото свадьбы его младшей дочери Анны. Петр и Стефанида стоят около невесты. Рядом с ними сидит Клара Савчик.

    Один Иосиф Анкуда жил и умер в Спринфилде, другой Иосиф был сыном Михаила Анкуда и Амелии Овсянник.
     
    #226 Tatiana Shinkevich, 19 авг 2024
    Последнее редактирование: 19 авг 2024
    sergpetr и Ingwar841 нравится это.
  7. Tatiana Shinkevich

    Tatiana Shinkevich Мегапользователь

    Регистрация:
    17 июн 2024
    Сообщения:
    112
    Симпатии:
    253
    Ищу:
    Шинкевич, Бахар, Вяжевич, Савчик, Кузмич, Максимович, Матусевич, Макар, Ковзанович, Цыбульские
    Про Кужель ничего не знаю.
     
  8. Ingwar841

    Ingwar841 Мегапользователь
    Активный пользователь

    Регистрация:
    9 июн 2015
    Сообщения:
    1.223
    Симпатии:
    2.578
    Здаецца знайшоў яшчэ адну з сясцер Сільвестра, Насту, якая жыла ў Грыневічах. Па ўсёй верагоднасці 1-ы яе муж Аўтуховіч з в. Грыневічы, а 2-і Іван Адамавіч Бахар з в. Грыневічы. Сама Настася Лазарава (Пташнік?) недзе 1886 г.н. Вось сам шлюб з Бахарам (23.10.1911)
    upload_2024-8-19_21-41-39.png
    Сярод сведкаў згадваецца дарэчы Сямён Іванавіч Аўтуховіч (верагодна брат памерлага 1-га мужа Насты), ен у 1909 годзе ездзіў у Амерыку (маніфест) у Клермонт. Значыць вярнуўся назад у Грыневічы. Пры гэтым гэта верагодна была не першая яго паездка ў Амерыку, у 1907 нейкі Сямен Аўтуховіч згадваецца у Сеймуры штата Каннекцікут з нашыз мясцін, цёзка гэта ці ен невядома.

    Сярод сясцёр Сільвестра яшчэ згадваецца Алімпіяда, у Пташнікава есць нейкі раман -- Алімпіяда, няведаю, можа і ей прысвечаны, не чытаў
     
    sergpetr и Tatiana Shinkevich нравится это.
  9. sergpetr

    sergpetr Мегапользователь

    Регистрация:
    27 ноя 2017
    Сообщения:
    125
    Симпатии:
    153
    Ищу:
    Петрашко
    География поисков:
    Крайск
    Последних лет десять езжу на Ходаковское кладбище, а потом еду на кладбище в Осинцы. Дорога идет через Стрый. Лет пять назад остановил машину в Стрыи возле лавочки на которой сидели старушки, решил расспросить о местных жителях. Они мне сразу задали вопрос не писатель ли я. Я ответил ,что нет. Они мне хором стали рассказывать что много лет приезжал писатель и расспрашивал местных. Я могу предположить ,что это был Пташников. Смелые, интересные истории рассказанные местными жителями талантливый писатель мог с художественным мастерством отразить в своих произведениях.
     
    alkevk нравится это.
  10. Ingwar841

    Ingwar841 Мегапользователь
    Активный пользователь

    Регистрация:
    9 июн 2015
    Сообщения:
    1.223
    Симпатии:
    2.578
    Не, наўрадці гэта ён, сумняваюся. Па-першае, ен у сваіх творах Стрыю увогуле не згадвае. Грыневічы і яго наваколле згадваюцца толькі ў адным рамане, напісаным ажно ў 1960 годзе. Дзераўно пару разоў толькі як геаграфічны аб'ект. Усе творы дзе згадваюцца мясціны Крайскай воласці ў асноўным апісваюць больш падрабязна мясціны Задроздзя і яго наваколля (Хадакі, Сушкава, Кур'янаўшчына і г.д.) і гэта не дзіўна, бо ен сам нарадзіўся там і пражыў дзяцінства. Плюс ў Крайскай школе вучыўся. Яго бацькі былі мясцовыя, працавалі ў мясцовым калгасе. І разумова ен прыязджаў ў сваю вёску і пазней. Апошнія яго расказы напісаныя ў 90-х як раз пра Кур'янаўшчына, пра рэпрэсіі (тры пуды жыта) і г.д. А тое што ен ведаў такія падрабязнасці пра адну сям'ю Пташнікаў не выпадкова, хутчэй за ўсё быў у блізкіх сваяках да іх. Здаецца ен добра ведаў гераінь сваіх расказаў, Александрыну, жонку Сільвестра, нейкую Алімпіяду (напэўна сястру Сільвестра), хутчэй за ўсё пра тую Настасю з Грыневіч. Можа таму і напісаў той расказ у далекім 1960 годзе пра Грыневічы, бо былі сваякі адтуль. Карацей ў яго хапала ад каго пачуць пра гэтыя мясціны, плюс свой досвед. Увогуле я не здзіўлюся што праз тую Алімпіяду (Улімку) ен і быў у сваяцтве. Яго маці таксама звалі Алімпіядай. А як сказала гераіня Александрына Сільвестрыха -- Алімпіяда, сястра Сільвестра адзіная засталася і жыла ў Задроздзі. Дарэчы вось тут караценькая нататка пра што сам расказ Алімпіяда. Там напісана шт омужа гераіні звалі Мікалай. Карацей вобразы спісаў з сваіх бацькоў. Здаецца яго маці хутчэй за ўсё Алімпіяда Лазарава Пташнік. Я нават амаль у гэтым упэўнены.
     
    Tatiana Shinkevich нравится это.
  11. Tatiana Shinkevich

    Tatiana Shinkevich Мегапользователь

    Регистрация:
    17 июн 2024
    Сообщения:
    112
    Симпатии:
    253
    Ищу:
    Шинкевич, Бахар, Вяжевич, Савчик, Кузмич, Максимович, Матусевич, Макар, Ковзанович, Цыбульские
    Ефрасинья была Frances Ptashnik Вот им даже выстроили дерево.
     
    Ingwar841 нравится это.
  12. sergpetr

    sergpetr Мегапользователь

    Регистрация:
    27 ноя 2017
    Сообщения:
    125
    Симпатии:
    153
    Ищу:
    Петрашко
    География поисков:
    Крайск
    Просмотрел РС1795-1850 по Пташник в Сушково и Задродзье. На 1795 в Задродзье жила в последнем 8 доме Марьяна Янки дочь Апанович, муж в бегах, ей 50 лет. У нее 4 сына Пташник от Андрея который в бегах и один младшенький записан Василь Романов Апанович(фамилия матери).Василь Романов Апанович отсутствует в РС1811 и 1816, но появляеться в РС1834 под фамилией Хураш( с допиской природный брат Ивана Андреева Пташник). В РС1850 он еще Хураш, но к концу 19 века они стали писаться Курач и то же выехали в Америку. Просмотрел имена всех Пташник за этот период. Имя Николай впервые появилось в 1840. Мать Пелагея Людвиковна Пташник, отец Сымон(без отчества) Пташник зять Людвика,был пропущен в РС1834,а в 1850 уже нет его потому что в бегах с 1839 года. Определить возраст и чьих он будет не возможно. У Пелагее еще двое детей Максим 1849 и Доминика 1842. Чьи они дети непонятно (дописки что они незаконнорожденные нет). Фамилия Хураш какого происхождения интересует.
     
  13. Ingwar841

    Ingwar841 Мегапользователь
    Активный пользователь

    Регистрация:
    9 июн 2015
    Сообщения:
    1.223
    Симпатии:
    2.578
    Трэба па МК глядзець як пісаліся ў 1799 -- 1838, там будзе дакладней. У напісанні прозвішча РК не вельмі надзейная крыніца. А так, што цікава, Курач, вельмі на Украіне распаўсюджанае прозвішча, што Валынь, што Чарнігаўшчына. Наводзяць на думкі, аб адным паходжані з Пташнікамі
     
  14. Tatiana Shinkevich

    Tatiana Shinkevich Мегапользователь

    Регистрация:
    17 июн 2024
    Сообщения:
    112
    Симпатии:
    253
    Ищу:
    Шинкевич, Бахар, Вяжевич, Савчик, Кузмич, Максимович, Матусевич, Макар, Ковзанович, Цыбульские
    1937г выпускники старшей школы Stevens в Клэрмонте второе поколение Иммигрантов. Я отсканировала журнил. Это самый ранний журнал из этой школы который я видела. Его в нет в поисковых базах.
     
    Ingwar841 и sergpetr нравится это.
  15. Tatiana Shinkevich

    Tatiana Shinkevich Мегапользователь

    Регистрация:
    17 июн 2024
    Сообщения:
    112
    Симпатии:
    253
    Ищу:
    Шинкевич, Бахар, Вяжевич, Савчик, Кузмич, Максимович, Матусевич, Макар, Ковзанович, Цыбульские
    Члены Братства церкви Святого Воскресения в Клэрмонте. Скорее всего не все присутствовали. 1941г
    upload_2024-8-20_12-31-30.jpeg
    upload_2024-8-20_12-32-19.jpeg
    Интересный факт. Ректор Морозв был позднее переведен в церковь в Coatesville, PA которая приняла участие в собрании средств на строительство этой церкви.
    Так же еще прочитала что Александр Солженицин жил в Вермонте кокое-то время и был хорошим другом последующего ректора церкви в Клэрмонте. Так что возможно и посещал эту церковь.
     
    #235 Tatiana Shinkevich, 20 авг 2024
    Последнее редактирование: 20 авг 2024
    Ingwar841 и sergpetr нравится это.
  16. sergpetr

    sergpetr Мегапользователь

    Регистрация:
    27 ноя 2017
    Сообщения:
    125
    Симпатии:
    153
    Ищу:
    Петрашко
    География поисков:
    Крайск
    Нашел троюродную тетю.
     
    Tatiana Shinkevich нравится это.
  17. Ingwar841

    Ingwar841 Мегапользователь
    Активный пользователь

    Регистрация:
    9 июн 2015
    Сообщения:
    1.223
    Симпатии:
    2.578
    Дарэчы, зараз можна дакладна сказаць, што ў ЗША было як мінімум два порта, праз якія праходзілі мігранты да 1914 года. Гэта Нью-Йорк і Фладэльфія. Па Нью-Йорку анлайн выкладзена база, а вось па Філадэльфіі цікава есць такая? Справа ў тым што многія з тых каго я не знайшоў па базе Нью-Йорка, як раз згодна іншым крыніцам, прыязджалі праз порт Філадэльфія, пра што есць згадкі у некаторых некралогах, якія у тэме выкладзены. Пры чым праз Філадэльфію, такое уражанне, прыехалі многія як раз ў пачатку ХХ стагоддзя. Карацей, калі знойдзецца (калі есць) тая база, то карціна па мігрантам будзе амаль поўная
     
  18. Tatiana Shinkevich

    Tatiana Shinkevich Мегапользователь

    Регистрация:
    17 июн 2024
    Сообщения:
    112
    Симпатии:
    253
    Ищу:
    Шинкевич, Бахар, Вяжевич, Савчик, Кузмич, Максимович, Матусевич, Макар, Ковзанович, Цыбульские
    Ingwar841 нравится это.
  19. Tatiana Shinkevich

    Tatiana Shinkevich Мегапользователь

    Регистрация:
    17 июн 2024
    Сообщения:
    112
    Симпатии:
    253
    Ищу:
    Шинкевич, Бахар, Вяжевич, Савчик, Кузмич, Максимович, Матусевич, Макар, Ковзанович, Цыбульские
    Вот такой заграничный паспорт выдавался в 1912 году петешественникам за границу . Это докуметн Евдокии Кузмич. Выглядит как современный документ с плотной обложкой и одинаковыми страницами. Не известно какими органими выдан и где.
    upload_2024-8-31_11-1-11.jpeg
    Это оторванный лист, похоже из того же паспорта.
    upload_2024-8-31_11-21-28.jpeg
    Это печать в конце паспорта upload_2024-8-31_11-21-59.jpeg
     
    #239 Tatiana Shinkevich, 31 авг 2024
    Последнее редактирование: 31 авг 2024
  20. sergpetr

    sergpetr Мегапользователь

    Регистрация:
    27 ноя 2017
    Сообщения:
    125
    Симпатии:
    153
    Ищу:
    Петрашко
    География поисков:
    Крайск
    Какая она молодец. Организованная, педантичная женщина.Сохранила документ. Всегда думал в кого мы тутэйшия. Оказываеться есть пример.
     
    #240 sergpetr, 31 авг 2024
    Последнее редактирование: 31 авг 2024