1. Уважаемый гость! Если во время регистрации на сайте возникли проблемы, сообщите о них, пожалуйста, сюда: mihail@vilejski-uezd.by Вам обязательно помогут!

Списки прихожан Крайская церковь, д. Гриневичи

Тема в разделе "Ольковичи, Крайск, Юнцевичи, Стайки и окрестности", создана пользователем Анастасия0303, 6 июл 2024.

  1. Анастасия0303

    Анастасия0303 Новый пользователь

    Регистрация:
    6 июл 2024
    Сообщения:
    8
    Симпатии:
    4
    География поисков:
    д. Гриневичи Крайская волость
    Добрый день!

    Не нашла подходящей темы, где можно было бы спросить, поэтому создала новую.
    Моя прабабушка Наталья Григорьевна 1887гр родом из деревни Гриневичи Крайской волости. Но я не знаю ее девичью фамилию, хотелось бы найти какие-нибудь списки жителей по этой деревне, чтобы подходящего Григория поискать.
    На ВГД мне подсказали, что в областном архиве Минской области фонд 5 опись 1 дела 9 и 27 - список прихожан за 1925-26 год. Может быть, у кого-нибудь есть эти списки и может ими поделиться? Или есть еще такие, кого эти дела интересуют - на мой запрос архив мне прислал счет на сканирование этих дел - можно было бы разделить
     
  2. Дарья Гернович (Шпакова)

    Дарья Гернович (Шпакова) Мегапользователь

    Регистрация:
    21 апр 2021
    Сообщения:
    367
    Симпатии:
    450
    Ищу:
    Гулецкий, Мейсак, Яблонский, Мицкевич, Погудо, Послед, Стреж, Бобрик (Бабарика), Сакович, Демок (Дёмко), Новик, Мороз, Дубовик

    Лантас, Гернович, Татун, Царь, Виринский (Вирынский), Сороко, Кштальтный, Волоскович (Волоскевич), Демешкевич

    Кусков (Кулаков), Полубинский, Таболин, Шпаков, Денисов

    Маркин
    География поисков:
    Речки и окрестности

    Оленец, Залесье и окрестности

    Хотенчицы (Дворец)

    Барановичи

    РФ Брянская (бывшая территория Орловской области), Красноярск, Тюмень, Смоленская области
  3. Дарья Гернович (Шпакова)

    Дарья Гернович (Шпакова) Мегапользователь

    Регистрация:
    21 апр 2021
    Сообщения:
    367
    Симпатии:
    450
    Ищу:
    Гулецкий, Мейсак, Яблонский, Мицкевич, Погудо, Послед, Стреж, Бобрик (Бабарика), Сакович, Демок (Дёмко), Новик, Мороз, Дубовик

    Лантас, Гернович, Татун, Царь, Виринский (Вирынский), Сороко, Кштальтный, Волоскович (Волоскевич), Демешкевич

    Кусков (Кулаков), Полубинский, Таболин, Шпаков, Денисов

    Маркин
    География поисков:
    Речки и окрестности

    Оленец, Залесье и окрестности

    Хотенчицы (Дворец)

    Барановичи

    РФ Брянская (бывшая территория Орловской области), Красноярск, Тюмень, Смоленская области
  4. Ingwar841

    Ingwar841 Мегапользователь
    Активный пользователь

    Регистрация:
    9 июн 2015
    Сообщения:
    1.219
    Симпатии:
    2.537
    Вітаю!

    Мне здаецца, ваша Наталья Рыгорыўна не з в. Грыневічы, Крайскай воласці. У Беларусі, былі і іншыя вескі з такой назвай, напрыклад есць такая ж вёска ў Пружанскім р-не Брэсцкай вобласці і ў Свіслацкім раёне Гродненскай вобласці.

    Буду зыходзіць з той інфармацыі што вы выклалі на ВГД https://forum.vgd.ru/post/1211/157105/p4980961.htm

    1) "ее девичья фамилия то ли Ежевич, то ли Ежова" -- сапраўды такога прозвішча ў гэтых мясцовасцях не сустракалася, калі і былі, то толькі часова прыезджыя (але і такіх не памятаю)
    2) "Известно про Наталью Григорьевну, что ориентировочно во время ПМВ она с первым мужем уехала жить в Рязанскую губернию Егорьеский уезд деревню Княжево". -- пад час Першай сусветнай вайны, з Крайскіх Грыневіч ніхто наколькі мне вядома ў глыб Расіі не з'язджаў. Аднак, з заходняй Беларусі (тая ж Брэсцкая і Гродненская вобласці) шмат як раз было бежанцаў у глыб Расіі, бо тыя тэрыторыі як раз былі акупаваны нямецкімі войскамі. Бежанцы з'язджалі ў тым ліку ў Разанскую губернію
    3) "Примерно в 1920 вышла второй раз замуж за моего прадеда Толкалина Кондратия Васильевича из соседней деревни Харламово. У них было четверо детей, выжили из которых двое младших Алексей и Лидия." -- вам бы метрыкі мясцовай царувы за гэты год адшукаць, ці больш ранейшыя (1915-1919). Ваша Наталья там магла там згадвацца, і там павінна быць запісана адкуль яна родам
    4) "Точно знаю, что в 1930-х она со своей семьей из России приезжали в ее родную деревню к родителям, они были живы, т.е. им было не меньше 60 на тот момент." -- вось гэты факт цікавы, калі узяць што вашы Грыневічы не Крайскія, то атрымоўваецца што яны прыязджалі на той час з СССР у Польшчу (у 1921-1939, заходняя Беларусь была ў складзе Польшчы). У пачатку 1930-х такое магчыма было.
    5) "Также известно, что кто-то из родственников уехали жить в Америку (перед второй мировой)" -- З Крайскіх Грыневіч у Амерыку шмат з'язджала да Першай сусветнай (да 1914 уключна), а вось паміж 1921-1939 у асноўным з'язджалі ў глыб Расіі. А вось з заходняй Беларусі (Гродненская і Брэсцкая вобласці) у Амерыку з'язджалі і на працягу 30-х гадоў, да 1939 года уключна. Таму тут хутчэй рэч не а Крайскіх Грыневічах.

    Дарэчы прозвішча Ежэвіч сустракаецца зараз у Гродненскай вобласці. Раю вам паглядзець базы па першай і другой сусветнай вайне, на распаўсюджванне гэтага прозвішча (у пашукавіку па першай Сусветнай шукайце па Гродненскай губерніі). Але калі раптам есць канкрэтны дакумент, дзе пазначана што яны менавіта з Крайскіх Грыневіч, то гэта іншай справа.
     
    АлександрТ и Анастасия0303 нравится это.
  5. Ingwar841

    Ingwar841 Мегапользователь
    Активный пользователь

    Регистрация:
    9 июн 2015
    Сообщения:
    1.219
    Симпатии:
    2.537
    Калі дапусціць што ваша Наталья Рыгорыўна на Ежэвіч, прозвішча невядома, і яе бацькі дакладна жылі ў вёсцы Грыневічсы Крайскай воласці, і яе бацька Рыгор, там жыў і ў 1916 годзе (пад час Першай Сусветнай), то згодна са спісам "домохозяев" вёсцы Грыневічы, там было толькі два гаспадара з такім іменем:
    1) Григори Федоров Бахар
    2) Григорий Емельянов Бахар

    Згодна гэтаму спісу, на кожны двор прыходзілася ў сярэднім недзе 2 мужчын і 3 жанчыны. Таму большасць дарослых мужчын там пералічана

    Ведаючы, што ваша Наталья нарадзілася недзе ў 1887 годзе, лепш рабіць запыт у Гродненскі архіў. Метрыкі па крайскай царкве за тыя гады (80-я) там захаваліся. Але спачатку, лепш спраўдзіць дакладна якая ўсёж веска. Крайскай воласці ці не

    Дарэчы выпісы па Бахарам за 1901-1914 можаце глянуць пачынаючы адсюль http://vilejski-uezd.by/threads/metrychnyja-knigi-krajskaj-carkvy-sv-mikalaja.3690/#post-23572
     
    Анастасия0303 нравится это.
  6. Анастасия0303

    Анастасия0303 Новый пользователь

    Регистрация:
    6 июл 2024
    Сообщения:
    8
    Симпатии:
    4
    География поисков:
    д. Гриневичи Крайская волость
    Большое спасибо за ответы! Все эти ссылки просмотрены, ничего не нашла, к сожалению.

    Честно, я и сама уже начинаю думать про другие Гриневичи, но дед и его племянник так уверенно говорят про Плещаницкий район, что я прям в тупике. Называю им другие районы для примера, говорят нет, это не то. И фамилия меня тоже наводила на эту мысль, но они ее не так уверенно вспоминали. Я все думала, может сестры ее или племянницы замуж вышли и с этой фамилией переписку вели, вот она и запомнилась. Но это мои догадки.
    Я тоже находила этих Григориев по доступным метрикам на FS (и еще одного - Григорий Степанов Вяжевич, кстати созвучно с Ежевич), но архив Гродно в период 1882-1892 мне такую Наталью не нашел...

    "вам бы метрыкі мясцовай царувы за гэты год адшукаць, ці больш ранейшыя (1915-1919)" как раз смотрю их в процессе, но пока упоминаний нет. Да и вопрос как я ее узнаю, и вообще есть ли она там? С первым мужем детей у них не было, дед вспоминает рассказы, что когда его отец Наталью в жены брал, думал, что она не может их иметь, но ему это не важно, поскольку от первой его жены у него 3 сына точно были на тот момент, а хозяйка в дом нужна.
    Про Америку я не знаю, когда точно они уехали, знаю, что в 30-х (даже во второй половине) вели переписку, дед сам им письма писал.
     
  7. дмитрий

    дмитрий Мегапользователь

    Регистрация:
    31 май 2015
    Сообщения:
    367
    Симпатии:
    923
    Возможно, не Ежевич, а Вяжевич и такой Григорий Вяжевич жил в Гриневичах. Книги за 1887 г. онлайн нет, но в ближайшей имеющейся книге за 1892 г. у Григория Степановича Вяжевича и его жены Анны Фоминичны, 25 сентября 1892 г. родилась дочь Параскева. Крестили 27 сентября 1892 г. в Крайской церкви. Возможно отец Натальи Григорьевны этот самый Григорий Вяжевич из д. Гриневичи.

    Вяжевич.jpg

    https://www.familysearch.org/ark:/61903/3:1:3Q9M-CSMW-FS3Q-N?i=540&cc=4166194&cat=822935
     
  8. Ingwar841

    Ingwar841 Мегапользователь
    Активный пользователь

    Регистрация:
    9 июн 2015
    Сообщения:
    1.219
    Симпатии:
    2.537
    Так, пра Вяжэвічаў не падумаў. Такі сапраўды згадваецца ў МК да пачатку 20 ст. Аднак у спісе 1916 ужо няма, і ў МК нібы пасля 1902 не згадваецца.

    Як варыянт канешне, што рэч пра Вяжэвічаў.

    Магчыма, яны маюць рацыю, і сапраўды рэч пра Грыневічы і пра прозвішча Вяжэвіч.

    У той спасылцы што кідаў вышэй, дзе Таццяна Шынкевіч выкладвала выпісы з МК Крайскіх МК, таксама есць і Вяжэвічы. Дарэчы напішыце ёй асабіста, яна таксама займаецца Вяжэвічамі. Вяжэвічаў у былым Грыневіцкім маёнтку (да якога адносілася і вёска Грыневічы) не так уж і шмат было.

    Дарэчы, на маёй памяці гэта ўжо не першы выпадак, калі ў Крайскіх МК адсутнічае нейкі чалавек з гэтых мясцін народжаны ў 80-я гады, хаця там і жыў. Магчыма хрысцілі па нейкіх прычынах у суседнім прыходзе (напрыклад у Нястанавічах), ці ўвогуле з'яджалі кудысці (на заробкі?).

    Насамрэч, можа патрапіцца сярод хросных у каго небудзь. Глядзіце усіх не мясцовых Наталь Рыгораўн (не звяртаючы ўвагу на прозвішча), яна ж павіна мець па першаму мужу іншае прозвішча. Увогуле, звяртайце ўвагу на ўсіх не мясцовых ураджэнцаў, з якога рэгіёна яны. Як правіла тыя ж бежанцы і перасяленцы не адны сяліліся а разам з сваякамі і "суседзямі". Калі раптам патрапяцца ўвогуле людзі з Крайскай воласці ці Вілейскага павету, то ўскосна гэта пацвердзіць магчымасць таго што вашыя з Крайскіх Грыневіч.

    Ну так, тады і сапраўды маглі да 1914 з'ехаць і пасля падтрымліваць сувязь. Мае таксама перапісваліся з сваякамі з Амерыкі ўсе 30-я гады, нягледзячы што тыя з'ехалі да 1914
     
    Анастасия0303 нравится это.
  9. Ingwar841

    Ingwar841 Мегапользователь
    Активный пользователь

    Регистрация:
    9 июн 2015
    Сообщения:
    1.219
    Симпатии:
    2.537
    Вось усе Вяжэвічы "домохозяева" са спісу 1916 года. Можа згадзіцца
    1) Вяжевич Ан. Ст.
    2) Вяжевич Ел. Дан.
    3) Вяжевич Фил.
    4) Вяжевич Пел. Леон.

    Усе з в. Грыневічы. У суседніх вёсках (Стрый і Дзераўно) не згадваюцца

    А так параўнайце іх з выпісамі што выкладвала Таццяна, можа патрапяцца сваякі вашай наталі (сестры, браты і г.д.) Можа ваш дзядуля што ўспомніць, калі будзе ведаць больш імён і сувязяў
     
    Анастасия0303 нравится это.
  10. дмитрий

    дмитрий Мегапользователь

    Регистрация:
    31 май 2015
    Сообщения:
    367
    Симпатии:
    923
    В 1905 году у него родилась дочь Мария.

    ...11/20 февр. Мария: крестьяне д.Гриневичи Григор Стефанов Вяжевич и его законная жена Анна Фомина, оба православного вероисповедания...

    Возможно, это та Марыся , о которой Анастасия пишет на ВГД :

    ...Одна из сестер Натальи - по воспоминаниям Марыся - погибла во вторую мировую, когда в дом попал снаряд...

    Можно поискать запись о браке в НИАБ (Минск), где-то между 1905-15 гг.
     
    alkevk, Ingwar841, Анастасия0303 и ещё 1-му нравится это.
  11. Tatiana Shinkevich

    Tatiana Shinkevich Мегапользователь

    Регистрация:
    17 июн 2024
    Сообщения:
    112
    Симпатии:
    253
    Ищу:
    Шинкевич, Бахар, Вяжевич, Савчик, Кузмич, Максимович, Матусевич, Макар, Ковзанович, Цыбульские
    Анастасия, все что у меня было я решила поместить на этом форуме, что вы уже просмотрели. Натальи у этого Григория Вяжевича нет по моей базе данных. Высылаю вам их семью в одном документе. Т.к. не известно когда Григорий женился и начал иметь детей, а метрик за 1880е у нас нет, то она могла родиться в конце 80х и быть первой дочерью.
    Помните вы мне говорили про племянников, если отследить кто родился в следующем поколении от сестёр и братьев, может будет совпадение.
    К этому времени в Гриневичах было более 5 ветвей родственных Вяжевичей. Все были потомками Данилы Степанова.

    В штате Нью Хампшэр проживал Вяжевич какое то время, т.к. уехал как и многие в то время с Гриневич ехали. Я его не отслеживала, а может и стоит. У меня есть его фото.
     
    Ingwar841 и Анастасия0303 нравится это.
  12. Tatiana Shinkevich

    Tatiana Shinkevich Мегапользователь

    Регистрация:
    17 июн 2024
    Сообщения:
    112
    Симпатии:
    253
    Ищу:
    Шинкевич, Бахар, Вяжевич, Савчик, Кузмич, Максимович, Матусевич, Макар, Ковзанович, Цыбульские
    вяжевич файл
     

    Вложения:

    Анастасия0303 нравится это.
  13. Анастасия0303

    Анастасия0303 Новый пользователь

    Регистрация:
    6 июл 2024
    Сообщения:
    8
    Симпатии:
    4
    География поисков:
    д. Гриневичи Крайская волость
    Татьяна, огромное вам спасибо! Я сначала не сразу обратила внимание, что это недавние сообщения, еще раз все просмотрела повнимательнее.
    Вы, получается, выписывали всех своих? И если Наталья Григорьевна Вяжевич действительно была и выходила замуж в Крайской церкви, то это точно было не в периоды 1905-1910 и 1912-1914, уже какой-то отбор

    А можно посмотреть фото?
    Получается, он вернулся из Америки или это неизвестно? Я знаю, моим еще потом письмо из США в 1970х точно приходило

    Даже не представляю, как это можно сделать...
     
  14. Анастасия0303

    Анастасия0303 Новый пользователь

    Регистрация:
    6 июл 2024
    Сообщения:
    8
    Симпатии:
    4
    География поисков:
    д. Гриневичи Крайская волость
    Это значит, что Григорий Вяжевич скорее всего уже умер к 1916? Или может быть, что уехал куда-нибудь на время? По воспоминаниям, когда в Наталья с семьей в 1930х к ним в гости приезжали, он жив был. Если только мой дед с каким-нибудь другим старичком играл, но он помнит, что это был его дедушка.

    Если этой действительно так, тогда вообще не представляю, как это можно по архивам искать. Риторический вопрос, дойдет ли когда-нибудь Яндекс-архив до Беларуси?)

    Но она же не из беженцев. По рассказам ее первый муж где-то в Беларуси в армии служил или воевал в ПМВ. И он ее привез в свою родную деревню. То есть, если она и будет значиться в наших МК, то как Наталья Григорьева из деревни Княжево.
     
  15. Ingwar841

    Ingwar841 Мегапользователь
    Активный пользователь

    Регистрация:
    9 июн 2015
    Сообщения:
    1.219
    Симпатии:
    2.537
    Насамрэч можа і быў жывы, але не патрапіў ў гэты перапіс, так як:
    1) адсутнічаў, напрыклад калі верыць статыстычным дадзеным веска грыневічы ў пач. 20 ст. (да 1905) налічвала 60 двароў, а ў 1916 -- 58 двароў. Як правіла вескі тады раслі, а не змяншаліся. Прычыны адсутнасці маглі быць розныя, напрыклад быў на заробках, вайна і г.д. Але ў вашым выпадку на службе ня мог быть, бо стараваты. Самы старыя салдаты былі прыкладна 1871-1872 гадоў нараджэння.
    2) жыў з іншымі Вяжэвічамі ці ўвогуле не Вяжэвічамі, напрыклад зяцем ці іншымі сваякамі. Карацей не яўляўся гаспадаром двара
    3) маглі прапусціць? не уключыць? Можа і такое было, ня ведаю. З такім івыпадкамі не сутыкаўся. У маіх радавых прыкладах адсутнасць чалавека было заўсёды фізічна.

    Таму і раю параўнаць усе выпісы па Вяжэвічах (з анлайн 1892-1895, 1897-1900, 1911 і выпісамі што выкладвала Таццяна 1901--1910, 1912-1914) і параўнаць са спісам 1916, так больш будзе зразумела раскладка і магчыма родасныя сувязі Рыгора Стэфанавіча Вяжэвіча з іншымі Вяжэвічамі. І ўвогуле паспрабаваць звязаць іх з РК 1858, яна есць анлайн

    Тады хутчэй за ўсе шлюб адбыўся не ў Крайску. Мяркую што Наталля уехала сама да вайны на заробкі ў які небудзь горад, тую ж Маскву. У Маскве мне трапляліся ў тыя гады выхадцы з Крайскай воласці. Карацей любы крупны горад (Масква як варыянт). І ў тым горадзе пазнаёмілася з ваенаслужбоўцам. Канешне гэта магло быць і пад час вайны. Тады тут складаней. Трэба шукаць інфу па першаму мужу, дзе служыў, і ўжо магчыма па месцы дысклакацыі яго воінскай часткі глядзець прыходы, нават палкавыя цэрквы. Тут я вам не пазайдрошчу. Калі пад час вайны гэта адбылося, то магло быць нават і тое што ен быў паранены і ажаніўся па месцу лячэнне. Гэта яшчэ горш.

    Не памятаю сайт дзе есць даступныя базы маскоўскіх прыходаў, можа ххто падскажа. На гэтым сайце выкладвалі. Там нават есць пашукавік, не самы зручны. але хоць які
     
  16. Анастасия0303

    Анастасия0303 Новый пользователь

    Регистрация:
    6 июл 2024
    Сообщения:
    8
    Симпатии:
    4
    География поисков:
    д. Гриневичи Крайская волость
    Да, 1911 есть онлайн, значит, я его смотрела и там тоже ничего не нашла. Получается, до 1914 она нигде даже в восприемниках не значится. Я во всем этом не очень разбираюсь, но мне это кажется странным, в наших деревнях часто для младших детей крестными старшие становились, например.

    Я пробовала ее искать в том же Яндекс архиве, но он ничего не выдает.

    Значит, она либо куда-то уезжала, либо вышла замуж во время войны - и тогда найти ее мои шансы минимальны.
    Либо все таки попытать удачу в других Гриневичах... Ох, я только с этими более менее разбираться начала
     
  17. Ingwar841

    Ingwar841 Мегапользователь
    Активный пользователь

    Регистрация:
    9 июн 2015
    Сообщения:
    1.219
    Симпатии:
    2.537
    Калі гэта да вайны было, то магчыма і Вільню спярша глядзець, там шмат палкоў было раквартаравана. Ці Мінск, там таксама часткі былі раквартараваны, але менш. Па вільні я ведаю, што да вайны, там было шмат ураджэнцаў з Кастрамской, Эрыванскай губерніяў і яшчэ іншых (не памятаю зараз). А вось пад час вайны, у пачатку 1914 ці 1915 (не памятаю) з разанскай губерніі пешыя дружыны былі, і іх часткова ўлівалі ў іншыя вайсковыя часткі як папаўненне.
     
  18. Анастасия0303

    Анастасия0303 Новый пользователь

    Регистрация:
    6 июл 2024
    Сообщения:
    8
    Симпатии:
    4
    География поисков:
    д. Гриневичи Крайская волость
    Да, из нашей деревни много в тех местах в Беларуси служили. Кстати, один сын от первой жены Кондратия (который впоследствии муж Натальи) погиб где-то в том районе в ПМВ
     
  19. Tatiana Shinkevich

    Tatiana Shinkevich Мегапользователь

    Регистрация:
    17 июн 2024
    Сообщения:
    112
    Симпатии:
    253
    Ищу:
    Шинкевич, Бахар, Вяжевич, Савчик, Кузмич, Максимович, Матусевич, Макар, Ковзанович, Цыбульские
    Фото молодого Вяжевича было сделано приблизительно в 1913г в штате Нью Хампшер на свадьбе Алексея Шинкевича. И еще одно фото в группе мужчин, приблизительно того же года. Я вышлю позже.
    Игорь, у меня ведь много этих брачных неизвестных фото, все из города Клэрмонт, все одни и те же лица, иммигрантов из наших краёв которые тянулись за друг дружкой в этот город и рядом жили. Может мне создать отдельную тему и выкласть из здесь? Может кто то узнает своих? У меня в шкафу их точно никто не узнает :)
     
    Ingwar841, Михаил и Анастасия0303 нравится это.
  20. Михаил

    Михаил Пользователь
    Команда проекта

    Регистрация:
    16 апр 2015
    Сообщения:
    2.045
    Фото & Видео:
    81
    Альбомы:
    2
    Симпатии:
    2.762
    Ищу:
    Сташкевичи, Соболевские и пр.
    География поисков:
    им. Илья и Лукавец с окрестностями
    Это было бы здорово!
    Можете выложить в этой теме или создать отдельную, сугубо для жителей Клэрмонта.
     
    alkevk и Tatiana Shinkevich нравится это.