1. Уважаемый гость! Если во время регистрации на сайте возникли проблемы, сообщите о них, пожалуйста, сюда: mihail@vilejski-uezd.by Вам обязательно помогут!

Лидский повет.

Тема в разделе "Иные регионы", создана пользователем Вадвич1569, 3 ноя 2022.

  1. Вадвич1569

    Вадвич1569 Местный

    Регистрация:
    26 мар 2022
    Сообщения:
    44
    Симпатии:
    8
    Ищу:
    Станкевич
    География поисков:
    Станковщина, Новый Двор, Козеково Зазерье
    Уважаемые форумчане! Может кто смотрел дела по Лидскому повету. Вроде по моей родове попадается инфа.
    Станкевич Ежи сын Яроша 1666 - 1733 г его сын Мацей ( Ф1767, д 26, л 904.). Интересно что можно почерпнуть из документа?
     
  2. Вадвич1569

    Вадвич1569 Местный

    Регистрация:
    26 мар 2022
    Сообщения:
    44
    Симпатии:
    8
    Ищу:
    Станкевич
    География поисков:
    Станковщина, Новый Двор, Козеково Зазерье
    Здрасте, что совсем никто ?:confused:
     
  3. Vasil276

    Vasil276 Новый пользователь

    Регистрация:
    25 дек 2020
    Сообщения:
    4
    Симпатии:
    3
    Ищу:
    Пацыёнак (Кот), Васілёнак (Назарчык), Зубовіч
    Васілеўскі, Кавальчук, Венскі
    География поисков:
    Бабруйскае староства, Лідзкі павет, Слуцкі павет
    Здравствуйте. Ваш предок из околицы Станкевичи, я правильно понимаю. Мой род из соседней д. Зиновичи, поэтому имею некоторые сведения о Станкевичах за XV-XIX вв.
     
    Прохор и Вадвич1569 нравится это.
  4. Вадвич1569

    Вадвич1569 Местный

    Регистрация:
    26 мар 2022
    Сообщения:
    44
    Симпатии:
    8
    Ищу:
    Станкевич
    География поисков:
    Станковщина, Новый Двор, Козеково Зазерье
    Ух ты:) , да, да от туда:D, очень интересует. :rolleyes:
     
  5. Вадвич1569

    Вадвич1569 Местный

    Регистрация:
    26 мар 2022
    Сообщения:
    44
    Симпатии:
    8
    Ищу:
    Станкевич
    География поисков:
    Станковщина, Новый Двор, Козеково Зазерье
    Василь 276;):D Ждём Ваши изыскания, интересно что там.:rolleyes:
     
  6. paval

    paval Мегапользователь

    Регистрация:
    26 фев 2018
    Сообщения:
    306
    Симпатии:
    171
    Ищу:
    Хадзінскі, Мачальскі, Галіноўскі, Міна, Лях, Бледзька, Зярнятка, Шабан, Сіняк, Стаўбуновіч, Каранеўскі, Хадан, Канаш, Сенькевіч, Рудзінскі, Какашынскі, Шэшка, Бурак, Гіль, Квяткевіч, Сыракваш, Яськевіч, Пазьняк, Гук, Завадзкі, Місюль, Рогач
    География поисков:
    в. Ходні, в. Новыя Зімодры, в. Журыхі, в. Куты, в. Камары, в. Сакавічы, в. Высокая Прыстань, в. Тураўшчына, в. Талуць, в. Астравы
    Далучуся, маю продка па Станкевічах Мацея, што нарадзіўся да 1730, які пакуль невядома адкуль. Яго дзеці Базыль, Ян жылі ў Ігуменскім павеце, Замасточча, Ягадка, Гарадзішча. На арэндаванай зямлі ў Манюшкаў.
     
  7. Vasil276

    Vasil276 Новый пользователь

    Регистрация:
    25 дек 2020
    Сообщения:
    4
    Симпатии:
    3
    Ищу:
    Пацыёнак (Кот), Васілёнак (Назарчык), Зубовіч
    Васілеўскі, Кавальчук, Венскі
    География поисков:
    Бабруйскае староства, Лідзкі павет, Слуцкі павет
    Па XV-XVI стст. вядома наступнае (урывак з майго артыкула пра в. Зіновічы):

    "Таксама побач з асноўным маёнткам існаваў яшчэ адзін невялікі маёнтак Голдава, якім валодаў васілішскі баярын Станка Дашкавіч, а пасля - яго сыны Ян і Яраслаў Станкевічы. Згодна з попісам Васілішскай шляхты 1524 года Ян прыехаў на паспалітае рушанне сам, а Яраслаў выслаў слугу, пазначана, што бацькоўскую маёмасць яны яшчэ не падзялілі. Згодна з попісамі 1565 і 1567 гадоў маёнткам валодаў Яроцкі Яраславіч Станкевіч, а пасля - яго стрыечны брат Войцах Янавіч Станкевіч, якому ў 1571 кароль дазволіў пабудаваць вольную карчму. Прычым яны ўжо прысутнічалі ў войску асабіста, што можа сведчыць аб іх збядненні. У XVII стагоддзі гэты маёнтак пераўтварыўся ў шляхецкую ваколіцу Станкевічы, гісторыя якой непарыўна звязана з гісторыяй Зіновічаў."

    У пачатку XV стагоддзя двор Голдава быў нададзены Вітаўтам нейкаму баярыну, у якога нарадзіліся два сыны - Міхайла і Дашка. Нашчадкі Дашкі валодалі невялікай часткай маёнтка, якая потым ператварылася ў ваколіцу Станкевічы. На пачатак XVI ст. у іх, верагодна, было каля 10 падданых сялянских служаб, таму што Яраслаў Станкевіч на вайну выправіў 1 каня. У Літоўскай метрыцы атрымалася адшукаць звесткі пра карчму: "привилей Войтеху Яновичу Станкевичу земенину лидскому на вольную корчму в имении его Овдовском". Асноўная інфармацыя па тым часе прыведзена таксама ў артыкулах Г. Брэгера і Л. Лаўрэша, іх можна адшукаць на сайце
    Pawet.net.

    Па першай палове XVII ст. нічога не вядома, з 1660-х захаваліся кнігі Лідскага земскага суда, там Станкевічы 100% будуць. Таксама разнастайныя люстрацыі і попісы шляхты, якіх шмат апублікавана ў кнізе пана Анішчанкі, ці проста ўва Інтэрнеце. + метрыкі Ваверскай парафіі з канца 1790-х гадоў на familysearch.

    Калі сапраўды гэтая Станкевічы прысутнічаюць у Вашым радаводзе - магу толькі павіншаваць. Пабудаваць радавод да 20 калена цалкам магчыма.

    Мой зямянскі род Васілеўскіх паходзіць з Зіновічах, раней - з баярскай ваколіцы Антонаўцы, што на поўдні ад Голдава. Пакуль невядома, ці ёсць перакрыжаванні со Станкевічамі, хаця адзін са сваякоў Юзаф Васілеўскі ў 1770-х гадах набыў кавалак зямлі ў Станкевічах у Ігнатцы Ляшкевіча (з гэтым родам дакладна ёсць сувязі). Неяк так. Цікава даведацца пра Вашых Станкевічаў, з улікам лёса вёскі ў савецкія часы я ўжо і не спадзяваўся, што ў Беларусі нехта застаўся.
     
    АлександрТ нравится это.
  8. Вадвич1569

    Вадвич1569 Местный

    Регистрация:
    26 мар 2022
    Сообщения:
    44
    Симпатии:
    8
    Ищу:
    Станкевич
    География поисков:
    Станковщина, Новый Двор, Козеково Зазерье
    Здрасте, Павел, Василь, очень интересно, по возможности засяду с бумагами и буду разбираться . Да и такой вопрос, Ярош и Ярослав это типо может быть одним именем? Ну типо Ян,он же Иван?
     
  9. Вадвич1569

    Вадвич1569 Местный

    Регистрация:
    26 мар 2022
    Сообщения:
    44
    Симпатии:
    8
    Ищу:
    Станкевич
    География поисков:
    Станковщина, Новый Двор, Козеково Зазерье
    Приветствую, Василь, а можно как нибудь узнать эти Станкевичи какого герба? И просмотрел свои выводы по роду и ничего похожего не нашол. Видать околица Станкевичи и фольварк Станковщина это разные нас пункты. И есть такая запись в моих выводах:
    Андрей Станкевич судья Ковенского суда имел трёх жон 1 -я Альжбета Боровская, 2- я София Зенович 3- Екатерина Бялуховская . С Софией Зенович прижили дочь Клару. Больше сведений отдалённо похожих нет
     
  10. Vasil276

    Vasil276 Новый пользователь

    Регистрация:
    25 дек 2020
    Сообщения:
    4
    Симпатии:
    3
    Ищу:
    Пацыёнак (Кот), Васілёнак (Назарчык), Зубовіч
    Васілеўскі, Кавальчук, Венскі
    География поисков:
    Бабруйскае староства, Лідзкі павет, Слуцкі павет
    Добры вечар! Я прывёў інфармацыю аб продках Яраша Станкевіча, які ўзгадваецца ў кнізе "Шляхта Лидского повета". У яго быў сын Мацей, у Мацея - Адам, Антон, Вінцэнт, Міхал, Ежы. Адам узгадваецца ў попісе 1765 г., а таксама ў 1775 годзе разам з Міхалам. Вывад радаводу - 1808 Ф. 1767, д. 37, л. 948 (уся інфармацыя з тоеж кнігі, герб там мусіць быць). Сама ваколіца яшчэ ў XVII ст. не мела сталай назвы, сустракаліся варыянты Станкоўскія і інш. Можа нават і Станкоўшчына. Як я пісаў вышей, дадзены род Станкевічаў у канцы XVI ст. збяднеў да ўзроўня засцянковай шляхты, таму ўявіць сабе, што хтось з іх атрымаў пасаду суддзі ды яшчэ не ў сваім павеце даволі цяжка. Пра Андрэя Станкевіча мне нічога невядома, хутчэй за ўсё ён не належыць да гэтага роду, хаця Зеновічы ў ваколіцы жылі (ад іх прозвішча па адной з версій паходзіць назва вёскі Зіновічы). Каардынаты месца, дзе раней стаялі Станкевічы: 53.695505853025715, 25.067307983951796.
    Розных Станкевічаў на абшарах былога літоўскага княства хапала - узгадаць тых жа жмудзкіх Станкевічаў-Белевічаў, што ўвогуле да Гедымінавічаў належаць па матчынай лініі.
     
  11. Вадвич1569

    Вадвич1569 Местный

    Регистрация:
    26 мар 2022
    Сообщения:
    44
    Симпатии:
    8
    Ищу:
    Станкевич
    География поисков:
    Станковщина, Новый Двор, Козеково Зазерье
    Спасибо Василь, а как мне посмотреть артикулы. Заходил на сайт Повет, соорентируйте по навигации где смотреть. И к стати Станкевичи герба Могила и Вадвич родственны .
    Примерно так: Жодейко его жена сестра Витовта Гедеминовича Милуша.
    Их дети: Бил, Монетвил, Довгирд, Андрушко.
    Бил : сын Юшко от него Билевичи и сын Ивашко. жена кн. Гедройц.
    Ивашко: сын Станько.
    Станько: два сына Иван это ветвь герба Могила и сын Андрушко это ветвь герба Вадвич.
    Так у меня расписано.
     
  12. Vasil276

    Vasil276 Новый пользователь

    Регистрация:
    25 дек 2020
    Сообщения:
    4
    Симпатии:
    3
    Ищу:
    Пацыёнак (Кот), Васілёнак (Назарчык), Зубовіч
    Васілеўскі, Кавальчук, Венскі
    География поисков:
    Бабруйскае староства, Лідзкі павет, Слуцкі павет
  13. Вадвич1569

    Вадвич1569 Местный

    Регистрация:
    26 мар 2022
    Сообщения:
    44
    Симпатии:
    8
    Ищу:
    Станкевич
    География поисков:
    Станковщина, Новый Двор, Козеково Зазерье
    Привет Василь, спасибо Вам за ссылки, буду изучать. Вопросы возникнут, спрошу. Спасибо.
     
    Vasil276 нравится это.
  14. Прохор

    Прохор Новый пользователь

    Регистрация:
    29 мар 2023
    Сообщения:
    3
    Симпатии:
    0
    Ищу:
    Роуба Лескевичей (Лешкевичей)
    География поисков:
    деревня, околица или имение Станкевичи, Лидский уезд (повет)
    Здравствуйте "Вадвич1569" посмотрел по координатам 53.695505853025715, 25.067307983951796 и оказывается мои предки тоже родом из этих Станкевичей :). К сожалению я в начале пути и мало владею информацией, знаю только что из дворян и звали Лескевич Осип (возможно Ленкевич, Лешкевич, Исоиф).
     
  15. Вадвич1569

    Вадвич1569 Местный

    Регистрация:
    26 мар 2022
    Сообщения:
    44
    Симпатии:
    8
    Ищу:
    Станкевич
    География поисков:
    Станковщина, Новый Двор, Козеково Зазерье
    Здравствуйте Прохор. Вы имели введу фамилию или пункт проживания. Скорее всего наверное пункт проживания. да у меня есть заморочка по некоторым документам фольварк то пишут Станкевичи, то Станковщина и я до сих пор не могу определиться что и где ( в тех мистах есть и то название и другое.:(
     
  16. Прохор

    Прохор Новый пользователь

    Регистрация:
    29 мар 2023
    Сообщения:
    3
    Симпатии:
    0
    Ищу:
    Роуба Лескевичей (Лешкевичей)
    География поисков:
    деревня, околица или имение Станкевичи, Лидский уезд (повет)
    Vasil276 здравствуйте. Поделитесь информацией если есть:). Мои предки родом из околицы Станкевичи (Leszkiewicz, Sipowicz, Rouba). Или ориентир где могу найти.
     
  17. Вадвич1569

    Вадвич1569 Местный

    Регистрация:
    26 мар 2022
    Сообщения:
    44
    Симпатии:
    8
    Ищу:
    Станкевич
    География поисков:
    Станковщина, Новый Двор, Козеково Зазерье
    Здравствуйте Прохор . По вашим фамилиям у меня ничего нет, дело в том что я сам не искал, я нанимал опытного человека и он мне чисто по моим предкам инфу искал , так что в этом вопросе я пас, и даже не знаю что Вам посоветовать.