1. Уважаемый гость! Если во время регистрации на сайте возникли проблемы, сообщите о них, пожалуйста, сюда: mihail@vilejski-uezd.by Вам обязательно помогут!

Czajewscy, Czajewski, Czajewska

Тема в разделе "Помощь в поисках предков (поисковые темы)", создана пользователем Remigiusz, 8 янв 2016.

  1. Remigiusz

    Remigiusz Пользователь

    Регистрация:
    3 янв 2016
    Сообщения:
    18
    Симпатии:
    6
    Ищу:
    Witkowski, Jakubowski, Pacewicz, Czajewski
    География поисков:
    Wileńszczyzna, Wilejka, Ilia, Baturyn, Mołodeczno, Huta Zalesie, Lachy, Czerwiaki.
    Uprzejmie proszę wszystkie osoby, które znają jakąkolwiek osobę o nazwisku Czajewski, Czajewska lub historie dotyczące ich życia na Wilejskiej ziemi i byli związani z hutnictwem szkła lub pracowali na folwarkach od zarania do chwili obecnej o pomoc w dokumentowaniu historii mojej rodziny.

    Moja prababka Maria Jakubowska z domu Czajewska ur. 1868 roku żona Bernarda Jakubowskiego ur. w 1866.

    Ojcem Marii Jakubowskiej z domu Czajewska był Laurencjusz (Ławrientij) Czajewski.
     
  2. Михаил

    Михаил Пользователь
    Команда проекта

    Регистрация:
    16 апр 2015
    Сообщения:
    1.990
    Фото & Видео:
    81
    Альбомы:
    2
    Симпатии:
    2.634
    Ищу:
    Сташкевичи, Соболевские и пр.
    География поисков:
    им. Илья и Лукавец с окрестностями
    Blisko 10 rodzin po nazwisku Czajewski mieszkały w rejonie wsi Łatyhol (na zachód od Baturyna): wsi Szczuki, Czechi, Nieścierki, Ciapince. Stosowały do Łatyholskiej prawosławnej parafii.
    Patrzyłem spisy parafian za 1840-1875 lata, lecz nie znalazłem wśród ich nikogo z imieniem Ławrientij (Ławrin).
     
    С. Ж. нравится это.
  3. Remigiusz

    Remigiusz Пользователь

    Регистрация:
    3 янв 2016
    Сообщения:
    18
    Симпатии:
    6
    Ищу:
    Witkowski, Jakubowski, Pacewicz, Czajewski
    География поисков:
    Wileńszczyzna, Wilejka, Ilia, Baturyn, Mołodeczno, Huta Zalesie, Lachy, Czerwiaki.
    W 2014 roku otrzymałem od Pana następującą informację:
    "Czy zna Pan datę i okolicznościach śmierci prababci Maryji Jakubowskej?
    Przedtem przypuściłem, że to była Maryja Ławrientiewa Jakubowska, żona Bernarda Iwanowa Jakubowskego z wsi Hłuboczany. Otóż, znalazłem u swoich zapisów informację o dacie śmierci tej Maryji Ławrientiewoj Jakubowskej z Hłuboczan. Umarła ona w 1913 roku przy tragicznych okolicznościach (od cięgów). Jeśli Wam coś o tym jest znane, to możemy porównać informację i wyznaczyć czy dokładnie Maryja Ławrientiewa - Wasza prababcia."
    I dalej:

    "Oto tłumaczenie tego zapisy:
    fond № 136, opis № 35, sprawa № 79
    Prawosławna cerkiew świętego Josypa w miasteczku Ilja
    Imię: prac. wsi Hłuboczany Maryja Ławrientiewa Jakubowskaja
    Data śmierci: 01.02.1913.
    Data pogrzebu: 07.02.1913.
    Wiek: 45 lat
    Od czego umarła: od cięgów
    Miejsce pogrzebu: cmentarz we wsi Malewiczi
    Pochowana po Pozwoleniu śledczego Wilenskego okręgowego sądu Trzeciej działki po Wilejskemu powiatu (uezdu) № 172 od 7 lutego 1913 roku."

    Gwałtowna śmierć człowieka w te lata była skrajnie oddzielnym wypadkiem, toż ja zazwyczaj takie wypadki wypisywał. Ten zapis przepisywał z księgi metrycznej przed kilkoma miesiącami. Na żal, nie zapisałem stronę i numer zapisu, ponieważ nie myślał, że ta informacja mi będzie potrzebna. Bez strony i numeru mi nie zrobią kopię. Trzeba znów zamawiać tę księgę, żeby popatrzeć numer strony i zapisu, a potem już zamawiać kopię.
    Potrafię to zrobić tylko przez parę miesięcy, ponieważ na najbliższy czas u mnie zamówienia w archiwum już są zrobione.

    Zwróćcie uwagę, co jest numer Pozwolenia śledczego, oznacza można spróbować znaleźć śledczą sprawę. Za istniejącą informacją, wszyscy policjanci i sądowe archiwa za ten okres zachowują się w Litewskim archiwum w Wilne.

    Wieś Malewiczi znajduje się do 8 km od Hłuboczan. Dobrze znam te miejsca, ponieważ z Malewicz i sąsiedniej wsi Władyki u mnie bardzo dużo krewnych. Kiedy będę w Malewiczach, spróbuję znaleźć na cmentarzu grób Maryji.
     
  4. Михаил

    Михаил Пользователь
    Команда проекта

    Регистрация:
    16 апр 2015
    Сообщения:
    1.990
    Фото & Видео:
    81
    Альбомы:
    2
    Симпатии:
    2.634
    Ищу:
    Сташкевичи, Соболевские и пр.
    География поисков:
    им. Илья и Лукавец с окрестностями
    Znalazłem u spisu parafian Ilskiej cerkwi św. Eliasza za 1871 rok kandydata u rodzice Maryji Czajewskiej:

    Wojskowy stan
    List 3, rodzina №8

    - Ławrientij syn Michaiła Czajewski - na służbie
    - żona jego Ewdokia córka Dawida - 28 l.
    - dzieci ich: Juliania - 8 l.
    Maria - 6 l.
    Na dziś to jedyny znaleziony Czaewski z imieniem Ławrientij. I on ma córkę Maria odpowiedniego wieku. Myślę, że to oni!
     

    Вложения:

    • Czajewski.jpg
      Czajewski.jpg
      Размер файла:
      593,9 КБ
      Просмотров:
      11
  5. Михаил

    Михаил Пользователь
    Команда проекта

    Регистрация:
    16 апр 2015
    Сообщения:
    1.990
    Фото & Видео:
    81
    Альбомы:
    2
    Симпатии:
    2.634
    Ищу:
    Сташкевичи, Соболевские и пр.
    География поисков:
    им. Илья и Лукавец с окрестностями
    Te spisy niepewne źródło informacji: dużo błędów. Popatrzałem spisy za następne lata (1872 - 1879):

    -W spisie za 1872 rok i później Ławrientija nie ma (na pewno, jeszcze na służbie, czy umarł).
    -W 1872 - 1874 żona mianuje się Ewdokią córką Michaiła, w 1875 - 1876 znów córka Dawida, z 1877 - nie wskazano.
    -W 1873 - 1874 córka Juliania staje się synem Julianem, z 1875 i później znów córka.
    -Z 1872 roku dodaje się nowonarodzona córka Anna.
    -Z 1875 roku dodaje się nowonarodzona córka Natalia.
     
    #5 Михаил, 14 фев 2016
    Последнее редактирование: 14 фев 2016
  6. Remigiusz

    Remigiusz Пользователь

    Регистрация:
    3 янв 2016
    Сообщения:
    18
    Симпатии:
    6
    Ищу:
    Witkowski, Jakubowski, Pacewicz, Czajewski
    География поисков:
    Wileńszczyzna, Wilejka, Ilia, Baturyn, Mołodeczno, Huta Zalesie, Lachy, Czerwiaki.
    Witam, jestem bardzo wdzięczny za tak mozolne wyszukiwanie danych o moich przodkach. Jestem świadom, tego, że wszelkie spisy mogą posiadać błędy, ale jak nie ma innego źródła to można przypuszczać, że jesteśmy blisko prawdy.
     
  7. Remigiusz

    Remigiusz Пользователь

    Регистрация:
    3 янв 2016
    Сообщения:
    18
    Симпатии:
    6
    Ищу:
    Witkowski, Jakubowski, Pacewicz, Czajewski
    География поисков:
    Wileńszczyzna, Wilejka, Ilia, Baturyn, Mołodeczno, Huta Zalesie, Lachy, Czerwiaki.
    Dziękuję, za informację.